0 komentárov

Ako a kam zálohujem fotografie v roku 2021

Ešte nedávno som zálohoval všetky svoje fotografie na pevné disky ktoré som pripájal cez externú USB dokovaciu stanicu k notebooku. Každý disk som mal ešte raz zrkadlene nakopírovaný na ďalsí pevný disk a to všetko ešte odzalohované na domácom NASku. Viete si predstaviť aký chaos a koľko práce to prinieslo. Nehovorím o tom že ak som na nejakom disku náhodou niečo zmenil alebo tam pridal musel som to spraviť na ostatných zálohach taktiež. Proste celé zle…

V roku 2020 som si povedal dosť a úplne som prepracoval proces zálohovania. Povedal som si že budem mať doma len jednu zálohu na pevnom disku, najlepšie na jednom kuse hardveru. A druhú zálohu budem mať na nejakom online cloude, najlepšie nejakej profi službe aby nedošlo k strate akýchkoľvek dát.

Kam zálohujem

Ako ten jeden kus hárdveru na domáce zálohovanie som si zabezpečil externý disk s kapacitou 8TB, Seagate BackUp Plus Hub 8 TB. Klasický externý pevný disk s USB pripojením a vstavaným USB hubom kde sa dajú pripájať čítačky pamäťových kariet a kopírovať to priamo na disk. Jednoduchý (hlúpy) hardware ktorý ma veľkú kapacitu ale samozrejme môže kedykoľvek zomrieť. Stačí keď ho nesprávne odpojím od notebooku, niekde mi padne alebo mu dám nejakú elektrostatickú šlehu.

A práve preto mám druhú zálohu 1:1 je na online cloude. Nebudem sa rozpisovať o množstve cloudových služieb, o ich kapacitách, cenách a kvalite. A o tom koľko trvá preskúmať všetky a vybrať tú správnu. Ale po dlhom vyberaní som nakoniec zvolil cloud iDrive, ktorý ponúka priestor 5TB. V pomere cena a veľkosť priestoru vychádza jednoznačne ako TOP produkt. Pri prechode z iného cloudu je prvý rok zdarma a ďalší za nejakých 5EUR mesačne. Pri navýšení kapacity na 10TB nejakých 9EUR mesačne.

Ako zálohujem

Kartu s fotografiami vložím do čítačky kariet a pripojím cez USB-C redukciu k mobilnému telefónu. Fotografie nakopírujem a čítačku odpojím, fotografie ďalej nechávam aj na karte. V mobilnom telefóne spustím aplikaciu iDrive a fotografie nakopírujem do cloudu. Fotky si v mobile zároveň nahrám do Adobe Lightroom aplikácie (1TB) aby som ich mohol upravovať či už v mobilnom telefóne alebo v PC. Týmto si ušetrím čas a ked si zapnem notebook fotografie sú aj na cloude aj v Lightroome. V tejto chvíli mám teda fotografie na 3 zálohach, pamäťová karta, cloud a Adobe Lightroom. Ak som teda na cestách bez prístupu k notebooku alebo sa mi ho nechce zapínať som zatial spokojný a o fotografie neprídem.

V ďalšom kroku či už v rovnaký deň ako som si fotografie odzálohoval na cloud alebo aj o týždeň neskôr alebo keď dôjdem z dovolenky si zapnem notebook a pripojím k nemu externý disk. Pamäťovú kartu vložím do čítačky a pripojím k notebooku. Fotografie si odzálohujem na externý disk a čítačku s kartou odpojím. Tento krok s pamäťovou kartou sa dá vynechať ak som si ju náhodou vymazal a zálohovať na pevný disk priamo z cloudu. Ale pre urýchlenie prenosu dát je tá karta omnoho lepšia. Momentálne mám teda fotografie na 4 zálohach, na pamäťovej karte, cloude, externom disku a v Lightroome.

Kartu vložím do fotoaparátu a naformátujem ju, fotografie mám na 3 zálohach. Ale nakoľko Adobe Lightroom má úložisko len 1TB časom po vytriedení alebo spracovaní fotiek ich odtiaľ mažem. Definitívne mi teda ostávajú len dve zálohy na externom disku a na cloude.

Toto je môj postup v roku 2021 ako si zálohujem fotografie.

PS: Premýšľam že ten externý USB disk nahradím NAS úložiskom Synology Diskstation DS720+ s dvoma pevnými diskami o kapacite 12-16TB zapojených do RAID1 (zrkadlenie zálohy na oboch diskoch). Staré NASko Zyxel už dávno doslúžilo aj kapacitou aj softwarovým zastaraním. Prepojil by som ho s cloudom iDrive a celá záloha v kroku 2 keď musím zapínať notebook a pripájať k nemu čítačku a disk by odpadla. Ale to už je nejako veľa automatiky, ale raz to určite príde…

Odkazy k článku:
https://www.synology.com/en-us/products/DS720+
https://www.seagate.com/gb/en/consumer/backup/backup-plus-desk
https://www.idrive.com

Pridaj komentár