0 komentárov

Zopár týždňov s Nikon Z 20mm f1.8

Tento lockdownový rok som mal možnosť vďaka Nikon CZ/SK, otestovať objektív Nikon Z 20mm f1.8 Samozrejme ihneď ako mi dorazil začalo pršať a pršalo až pokiaľ som ho nezaslal späť do Nikonu. Ale to už je bežné a aspoň som si ho otestoval nie v celkom ideálnych podmienkach.

Fotografia vytvorená so Samsung Galaxy Note 10+

Objektív je robustný dobre padne do ruky a dizajn a spracovanie je perfektné. Samozrejme optický výkon taktiež, a ja ako fotograf krajiny k nemu nemám výhrady. Rozsah 20mm je také ideálne široké ohnisko na Fullframe. Viem si tento objektív predstaviť v rukách fotografa svadieb do interiéru alebo na spoločnú fotografiu pred kostolom, prípadne ako objektív do fotobatohu na nočnú fotografiu prírody. Ja osobne nosievam do prírody Nikon Z14-30mm f4 a najčastejšie na ňom využívam rozsah 20-30mm.

Ak by som si mal vybrať medzi Nikon Z 14-30 f4 a Nikon Z 20mm f1.8 z pohľadu krajinkára siahol by som opäť po 14-30ke. Je to univerzálnejší objektív a svetelnosť 1.8 v prírode ak nefotíte nočnú fotografiu snáď ani nevyužijete. Ja som typ fotografa ktorý si za fotoflekom vyšliapne po vlastných v rámci turistiky a preto sa snažím mať fotovýbavu čo nauniverzálnejšiu a čo najlahšiu. Práve preto niekedy musím privrieť oko a siahnuť aj po „menej kvalitných“ sklách ktoré však majú univerzálnejší rozsah. Ale ak by som fotil svadby, rodinné oslavy, interiéry, architektúru a pod. a váha by nehrala žiadnu úlohu určite by som si Zet 20mm f1.8 zaobstaral do výbavy. Celkovo ak by som sa rozhodol že budem fotiť pevnými svetelnými sklami tak 20tka by bola skvela spoločníčka ku 35ke, 50ke a 85ke.

Ak teda premýšlate o pevnom svetelnom širokáči pre Nikon Z bajonet, nie je o čom ďalej premýšlať.

/Všetky fotografie sú upravené v Adobe Lightroome, vinetácie a farebné skreslenia nie su chybou objektívu ale umeleckým zámerom autora/

Pridaj komentár